Drogi Rodzicu/Opiekunie w tym miejscu zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące terapii Medek w naszym Centrum Terapii Medek ASQ.

Jak wyglądają zajęcia w ramach terapii MEDEK?

Najpopularniejszą i najbardziej efektywną formą pracy metodą MEDEK są turnusy rehabilitacyjne. Trwają one od tygodnia do dwóch tygodni (długość ustalana jest indywidualnie z rodzicami/opiekunami dziecka po zapoznaniu się ze stanem dziecka). W trakcie turnusu MEDEK praca z dzieckiem odbywa się w rytmie 2xdziennie po 45 minut.

Czy rodzice/opiekunowie uczestniczą w zajęciach podczas turnusu MEDEK?

Rodzice/opiekunowie są bardzo ważnymi osobami podczas turnusu dziecka. Uczestnicząc w nich, mają szansę przypatrywania się wykonywanym ćwiczeniom (niejednokrotnie również nagrywają zajęcia). Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż sukces terapii zależy od bliskiej i konsekwentnej współpracy na linii terapeuta-dziecko-rodzic.

Skąd będę wiedzieć, które ćwiczenia mam z dzieckiem wykonywać w domu po zakończonym turnusie?

Po pierwsze – właśnie uczestnictwo w zajęciach dziecka pokazuje rodzicom/opiekunom jak właściwie wykonywać poszczególne ćwiczenia. Po drugie – każdy rodzic/opiekun po skończonym turnusie MEDEK zostaje zaopatrzony w zestaw ćwiczeń do domu. Ćwiczenia są bardzo dokładnie opisane: które, kiedy i jak często należy wykonywać.

Czy do pracy w domu z dzieckiem potrzeba jest również specjalnego zestawu MEDEKowych pudełek?

Jeśli dziecko jest na etapie ćwiczeń na pudełkach i innych akcesoriach dodatkowych, lepiej jest mieć taki zestaw. Dużo ćwiczeń można wykonywać w alternatywny sposób, natomiast świadomie ograniczamy wtedy ilość wyzwań dla układu nerwowego dziecka, który ich potrzebuje, by się rozwijać.

Czy uczestnictwo w jednym turnusie MEDEK wystarczy?

Wszystko zależy przede wszystkim od stopnia dysfunkcji dziecka. Terapia MEDEK ma  ten atut, że pierwsze efekty pracy pojawiają się szybko.

Kiedy najlepiej zacząć terapię MEDEK?

W przypadku terapii MEDEK wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji tą metodą.  Natomiast górną granicę określają masa ciała dziecka i możliwości fizyczne terapeuty. Orientacyjnie jest to wiek 6 lat.

Czy moje dziecko może się nie kwalifikować do terapii MEDEK?

Przeciwwskazaniem do pracy metodą MEDEK jest zwichnięty staw biodrowy oraz głęboka skolioza. Porażenia wiotkie ( jak przepukliny oponowo-rdzeniowe) ograniczają zakres ćwiczeń. Jest możliwa sytuacja, ze dziecko nie reaguje zupełnie na metodę. Taką obserwację możemy stwierdzić tylko w trakcie pracy.

Czy terapia MEDEK odbywa się tylko w ramach turnusów rehabilitacyjnych?

Osoby mieszkające w niedalekiej odległości od naszego Centrum, przyjeżdżają do nas także w cyklu kilku zajęć w tygodniu. Zalecane są jednak turnusy, gdyż praca z dzieckiem w cyklu 1-2 tygodniowym przynosi zdecydowanie szybsze efekty.

Jak szybko widać efekty terapii MEDEK?

Wszystko zależy od stopnia dysfunkcji dziecka. Bardzo często każdego dnia systematycznej, cyklicznej pracy widać efekty. Zdarza się, że bardziej spektakularne niż się spodziewano. Czego dowodzą radość i wzruszenia Rodziców.

Jestem z poza Wołomina. W jaki sposób mogę wziąć udział wraz z dzieckiem w turnusie rehabilitacyjnym?

Posiadamy 2-pokojowe, kompletnie wyposażone mieszkanie. Jeśli w wybranym terminie turnusu MEDEK jest ono zajęte przez inną medekową rodzinę, proponujemy zakwaterowanie w jednym z okolicznych hoteli, w którym rodzice turnusowi posiadają specjalną zniżkę.
Dodatkowo, istnieje możliwość odbycia turnusu rehabilitacyjnego w Warszawie. Zajęcia odbywają się na ul. Łukomskiej 50 lok. 3. Jest to Praga Południe.

Czy jest możliwość zorganizowania turnusu poza siedzibą Centrum Terapii Medek ASQ?

Przy zorganizowaniu się kilku pacjentów, sali i pokryciu kosztów podróży i pobytu, jest możliwość turnusu MEDEK w innym miejscu niż siedziba Centrum. Warunki organizacyjne omawiamy indywidualnie.

Terapia MEDEK to nowość na rynku polskim. Skąd mam wiedzieć czy dany terapeuta ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie?

To prawda. Terapia MEDEK to absolutna nowość nie tylko na rynku polskim, ale również europejskim. Każdy wykwalifikowany w tej metodzie terapeuta powinien posiadać odpowiedni certyfikat wydany przez Instruktora  metody. Należy również zwrócić uwagę na stopień certyfikacji terapeuty.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat terapii MEDEK?

Polecamy oczywiście naszą stronę www oraz nasz profil na Facebooku https://www.facebook.com/terapiamedek/ .

Ile kosztuje terapia MEDEK?

Pojedyncze zajęcia trwają 45 minut i jest to koszt 130,00 PLN. W przypadku turnusu rehabilitacyjnego - cena zależy od długości i ilości zajęć w ciągu dnia.

Ponieważ zdarza nam się wyczuć konsternację u rodziców/opiekunów, kiedy słyszą, że nasze Centrum mieści się w TYM Wołominie :), pragniemy wszystkich uspokoić. Wołomin to miejsce zamieszkania właścicieli naszego Centrum. Tutaj prowadzimy nie tylko Centrum Terapii Medek ASQ, ale także (od wielu lat) Niepubliczną Przychodnię Psychologiczno –Pedagogiczną, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny oraz Niepubliczną Szkołę Podstawową dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną.